NASIL BITCOIN (BTC) SATARIM?


•BTCFinans.com ‘a üye girişi yaptıktan sonra, sol üstteki Market menüsüne tıklayın.

Satım emirlerinizi iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1. Limit Emir Vererek Bitcoin (BTC) Satma;

Açılan sayfada Satış İşlemleri panelinden, Sipariş Türünü Limit olarak seçtiğinizden emin olunuz.

Limit menüsünden işlem yapabilmeniz için Bitcoin satmak istediğiniz fiyatı belirterek satım emri girmelisiniz. Bekleyen Alış Emirleri tahtasında ise sizin satmak istediğiniz fiyat ve toplam adeti kadar alış emri veren farklı bir kullanıcının olması durumunda, belirtmiş olduğunuz fiyattan Bitcoin (BTC) satış işleminiz gerçekleşecektir.

Fiyat kısmına, satmak istediğiniz Bitcoin fiyat değerini yazmanız gerekir. Güncel fiyattan satmak isterseniz ise Fiyat kısmının yanında bulunan Artı butonuna basmanız durumunda şu anki güncel BTC değerinden emir girmiş olursunuz.

Miktar kısmına, satmak istediğiniz toplam BTC miktarını yazabilirsiniz. Yine artı butonuna tıklayarak elinizdeki tüm Bitcoin kadar satım emri verebilirsiniz.

Türk Lirası bölümünde, girmiş olduğunuz Fiyat ve Miktar adetin karşılığının Türk Lirası değeri yer almaktadır. Sat butonuna tıkladıktan sonra Türk Lirası değerinde satış işlemi gerçekleştirmek için emir vermiş olursunuz.

Alttaki yüzdelik butonlarla ise bakiyenizdeki tutarın yüzdelik hali kadar emir vermiş olursunuz. (Örneğin: toplam bakiyeniz 0,1 Bitcoin ise; %25 butonuna tıkladığınızda 0,025 Bitcoin kadar emir vermiş olursunuz.)

Yukarıda anlatılan şekilde işlemleri gerçekleştirdiğinizde, aşağıdaki resimdeki ekranla karşılaşırsınız. Açılan bu pencerede yapacağınız işlemin detaylarını kontrol edebilirsiniz. Onayla butonuna tıkladığınız takdirde Satış Emriniz tahtaya eklenecek veya sizin verdiğiniz emirin karşılığında alış emri varsa hemen gerçekleşecektir.

Onayla butonuna bastıktan sonra aşağıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi Bekleyen Satış İşlemleri tahtasına emriniz eklenmiş olur. Emir verdiğiniz kademeleri kırmızı renkli olarak görebilirsiniz. Aynı kademede farklı bir kullanıcı tarafından verilmiş emir olması durumunda yine kırmızı renk görünür fakat miktar sizin ve diğer kullanıcıların toplam emiri kadardır. Aynı kademede birden fazla kullanıcının emir vermesi durumunda ilk verilen emirden başlayarak satım işlemi gerçekleşir.

Bekleyen Alış Emirleri tahtasında ise sizin satmak istediğiniz fiyat ve toplam adeti kadar alış emri veren farklı bir kullanıcının olması durumunda belirtmiş olduğunuz fiyattan Bitcoin (BTC) satış işleminiz gerçekleşecektir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken işlem gerçekleştiğinde üyelik durumunuza ve emir veriş şeklinize göre bir işlem komisyonu kesilecektir. Üyelik çeşitlerine göre komisyon oranlarımıza ücretlendirme sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Komisyon oranları Maker ve Taker olarak iki farklı şekilde ücretlendirilmektedir.

• Piyasa Yapıcı (Maker); Alış veya satış emri verdiğinizde, emriniz sistem tarafından var olan emirlerle karşılaştırılır. Vermiş olduğunuz emir var olan herhangi bir emir ile eşleşmiyorsa, işleminiz bekleyen emirler listesine eklenir. Bekleyen Alış Emirleri tahtasında ise sizin satmak istediğiniz fiyat ve toplam adeti kadar alış emri verilene kadar işleminiz beklemede kalır. Bu durumda tahtaya yeni bir emir eklediğiniz için Piyasa Yapıcı (Maker) olursunuz.

• Piyasa Alıcı (Taker); Alış veya satış emri verdiğinizde emriniz sistem tarafından var olan emirlerle karşılaştırılır. Vermiş olduğunuz emir eğer başka bir emirle eşleşiyorsa, işleminiz hemen gerçekleşir ve var olan bir emiri sattığınız için Piyasa Alıcı (Taker) olursunuz.

Girmiş olduğunuz emri iptal etmek isterseniz, tahtanın hemen altında bulunan Açık Emirler panelinden veya üstteki Açık Emirler menüsünden resimde olduğu gibi görüntüleyebilir ve İptal butonuna tıklayarak mevcuttaki emri iptal edebilirsiniz.

1. BTCFinans.com ‘da Hemen Bitcoin (BTC) Sat;

Satış İşlemleri panelinden, Sipariş Türünü Hemen Sat olarak seçtiğinizden emin olunuz.

Hemen Sat menüsünden, sadece satmak istediğiniz Bitcoin miktarı kadar emir girebilirsiniz. Girdiğiniz miktar kadar Bitcoin satmak için sistem en yüksekten aşağıya doğru işlem gerçekleştirir. Örneğin 0,1 Bitcoin ‘lik bir emir verdiğinizde en yüksek alım emrinden itibaren 0,1 Bitcoin satışı tamamlanana kadar işlem yapar ve alt emirlere otomatik geçer. Limit emir ile satarken sizin belirlediğiniz miktardan satmak zorunludur, bu miktarda alım emri yoksa gerçekleşene veya siz iptal edene kadar beklemede kalır. Hemen sat durumunda ise satmak istediğiniz miktarı tamamlayana kadar işlem devam eder.

Hemen Sat Emrinde, bakiyenizdeki tüm Bitcoin ‘leri satmak isterseniz yanda bulunan artı (+) işaretine tıklayabilirsiniz. Toplam kısmının altında yer alan yüzdelik (%) butonlarla ise bakiyenizdeki tutarın yüzdelik halini almış olursunuz. (Örneğin: toplam bakiyeniz 0,1 Bitcoin ise; %25 butonuna tıkladığınızda 0,025 Bitcoin ‘lik emir vermiş olursunuz.) Sat butonuna tıkladığınız takdirde, Alış Emirleri tahtasındaki güncel olan en üst fiyattan satmaya başlarsınız.

Açılan yeni pencerede yapacağınız işlemin detaylarını kontrol edebilirsiniz. Onayla butonuna tıkladığınız takdirde BTCFinans.com ‘da mümkün olan en iyi fiyattan Bitcoin (BTC) satmış olursunuz.

BTCFinans.com 'da Alım-Satım emirlerinizin durumunu görmek için sürekli sitede olmanıza gerek yoktur. Emriniz gerçekleştiğinde SMS ile sizi bilgilendiriyoruz. Bunun için sağ üstte adınızın ve soyadınızın yanındaki ok işaretine gelerek, açılan listeden en üstteki Hesap Bilgilerim menüsüne tıklayın.

Açılan sayfanın alt kısmında bulunan Bilgilendirme panelinden, Alım-Satım Emir İşlemi SMS Bilgilendirme seçeneğini aktif edebilirsiniz. SMS almak istemiyorsanız ise pasif edebilirsiniz.